Sıkça Sorulan Sorular

 


Talebimin onayını nasıl alacağım?

Çekinizin önlü arkalı fotokopisini ve faturasını  web sitemiz veya e-posta yoluyla bize ulaştırıp, 444 77 77’den müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. 

30 dakika içinde size sonuç bildirilecektir.

İşlem yaptırabilmem için çekimin faturasının olması şart mı?

Kesinlikle.

Ödememi nasıl alacağım?

Onaylanan çekinizi, alacağınızın faturasını ve kaşenizi getirip, hemen ödemenizi alabilirsiniz. İhtiyacınıza göre nakit veya banka olarak ödemenizin ayarlanmasında müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olacaktır.

İlk işlemimizde hangi evraklar gerekiyor?

İşleminiz onaylandıktan sonra ilk işlem evrakları ile ilgili müşteri temsilcilerimiz size detaylı bilgilendirmeyi yapacaktır. İstenecek evraklar her zaman elinizin altında bulunan, sizi uğraştırıp yormayacak evraklardır.

İşlemler için başkasını yollasam olur mu?

İlk işlem için mutlaka imza sirkülerinde veya vergi levhasında ismi geçen yetkili veya yetkililerin gelmesini rica ediyoruz. Daha sonraki işlemlerde kendiniz gelmek istemiyorsanız, müşteri temsilcilerimizin size vereceği evrakları imzalayarak gönderip, ödemenizi aldırabilirsiniz. 

Vekalet ile işlem yaptırmak istiyorsanız, vekaletinizi bize e-posta yoluyla ulaştırarak yeterliliğini kontrol ettiriniz. Yeni vekalet çıkarttıracaksanız, faktoring işlemleri yaptırabilmek için vekalette hangi yetkilerin bulunması gerektiğini müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz.

İşlem yaptırmak için hangi evrakları imzalayacağım?

Yaşar Factoring sizi prosedürle yormaz. 

İlk işleminizde birlikte çalışabilmemiz için kanuni bir zorunluluk olan faktoring sözleşmesi imzalanır. Daha sonraki işlemlerimizde temlik işlemine konu olan fatura ve çeklerin dökümünün yapıldığı Alacak Bildirim Formu’nu imzalamanız yeterlidir.

Sözleşme tutarını nasıl belirliyorsunuz?

İlk işleminizde sözleşme tutarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama getirmiyoruz. Dilerseniz daha sonraki işlemlerinizde de bu tutarı arttırabilirsiniz.

Yaptığınız kesintiyle ilgili bana bir fatura kesecek misiniz?

Tabii ki. İşleminiz sırasında yapılan kesintinin tamamı size fatura edilir. Bu faturayı finansman gideri olarak kaydedebilirsiniz.

Ödeme belgesi olmadan faturalarımı temlik edebilir miyim?

Ödeme belgesiz de fatura temliği yapabilirsiniz. Ancak bu işlemin ‘bildirimli’ yapılması gerekir. Yani fatura borçlusunun (sizin müşterinizin) Yaşar Factoring’e işlemi kabul ettiğine ve temlik edilen faturaların ödemelerini Yaşar Factoring’e yapacağına dair yazılı bir taahhüt vermesi gerekir.

Fatura temliği taleplerinizle ilgili müşteri temsilcilerimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vade veya tutar sınırlaması var mı?

İşlemlerimizde herhangi bir vade veya tutar sınırlaması getirmiyoruz. Değerlendirme yaparken her sektörün kendi ortalama vadesini baz alıyoruz.

Döviz çeklerine işlem yapıyor musunuz?

Evet. Döviz çekli işlemlerle ilgili detaylı bilgi için müşteri temsilcilerimizle irtibata geçebilirsiniz.

Yeriniz nerede?

Genel Müdürlük ve şubelerimizin adres ve krokilerini İletişim sayfamızda bulabilirsiniz.